Asya

VİETNAM

Hanoi – Ho Chi Minh Mozolesi

Binlerce yıllık bir kültüre ve rüya gibi manzaralara sahip, Çin Denizi ile dağlar arasındaki ülke Vietnam… Kuzeyden güneye birbirlerinden farklı değişik yüzler gösterir bu topraklar: Hanoi Kenti ve sömürge mimarisi ile Tonkin, Kızıl Nehir, Hoa Lu ve Ha Long Körfezi’nin soylu manzaraları, dağlarda yaşayan etnik topluluklar… Eski ımparatorluk kenti Hue’si ile Annam… Eski Saygon, yeni Ho Chi Minh Kenti ile Cochinchine, dev Mekong Nehri ve deltası…

Vietnamlılar ülkelerini, geleneksel taşıma yötemlerine ve ana besin maddelerine bir çağrışım yaparak iki ucunda iki pirinç sepeti aslı bir bambu dalı diye tasfir ederler. Yine mitolojilerinde önemli bir yeri olan ejderhaya da benzetirler.

Hanoi – Ho Chi Minh Mozolesi

Vietnam gezisine hangi uçtan başlamanın çok bir önemi olmamakla birlikte, ülkenin iklimine daha kolay uyum sağlamak için, güneyden daha ılıman ve daha az nemli olan kuzey tercih edilebilir. Kızıl nehrin batı kenarında kurulu bulunan başkent Hanoi’den başlamak tarihi kronolojiyede daha uygun. 1010 yılında, bin senelik Çin işgaline son veren Ly Thai To, Thang Long (yayılan ejderha) adını verdiği başkentini buraya kurdu. Bu çok erken devirden “Tek Kolonlu Pagoda” veya ülkenin ilk üniversitesi olan ve Konfüçyüs’a ithaf edilen “Edebiyat Tapınağı” gibi eserleri görmek mümkün.

Hanoi ismi, çok daha sonra, 1831 de ortaya çıkar. 1802 den itibaren imparator Gia Long, başkenti, bütün zenginlikleri gönderdiği Hue’ye taşır. Eski başkenti hala çok parlak bularak 1848 de Hanoi’de ki bütün sarayları yıktırdı.

Konfücyüs Tapınağı

Efsaneye göre şehrin ortasında bulunan Hoan Kiem gölünün dibinde bulunduğuna inanılan kılınç, Ming döneminde kırallığı işgalci Çinli’lere karşı korumuşdu. Gölün etrafı akşamları aşık gençlerin dolaşma yeri, sabahları ise yaşlıların jimnastik sahasına dönüşmekte. Gölün civarında, kolonial mahalleler, Paris’te ki Garnier Sarayından esinlenerek yapılmış opera binası, loncaların bulunduğu sokaklar ve artık çekçek arabasıyla güzel bir gezinti yapabileceğiniz çarşı vardır. Günümüzde, çekçek arabası ve bisiklet ülkenin en fazla kullanılan taşıma araçları olma özelliğini gürültülü motorlara bırakmakta.

Ba Dinh meydanında, Vietnamlıların Ho Amca dedikleri ve 1969 da ölen, Sosyalist Vietnam Cumhuriyeti’nin kurucusu, Ho Chi Minh’in evi, müzesi ve mozolesi bulunmaktadır.
Başkenti ziyaretinizde, büyük bir ustalıkla hareket eden, su üstündeki kukla tiyatrosunu mutlaka izlemek gerekir. Bu geleneksel tiyatro ruhunu pirinç tarlalarından almakta.

Hanoi – Geleneksel Kukla Gösterisi

Fransız koloni döneminde Tonkin diye adlandırılan kuzey Vietnam harika gezi imkanları sunmaktadır. En ilginci muhakkak, Hanoi’den 176 Km. mesafede bulunan Halong Körfezi’dir. Vietnam’ın ilginç köy hayatını gözlemleyebileceğiniz bir yoldan gidilmekte. Yol boyunca, çeltiklerde çalışan köylüler ve sığırlar, tepelerine kadar çiflik hayvanıyla veya sepetlerle dolu bisikletler, seyyar bakkallık yapan ve sürücünün sadece gözleri görülebilecek kadar istiflenmiş motorsikletler, mesafeleri monoton olmaktan çıkarmakta… Halong Körfezi, unesco tarafından dünya mirası olarak kabul edilmişdir.
Efsaneye göre meşhur ejderha burada gökten inmiş ve kuyruk darbeleriyle dağları yararak bu harika manzarayı oluşturmuşdur. Peri masalı dekorlarına benzeyen bu körfezde yeşilliklerle kaplı üç binden fakla adacık bulunmakta. Bu manzarayı dünyaya tanıtan, burada çevrilen “ındochine” filmi olmuşdu. Körfezde, farklı biçimlerdeki adaların arasından geçerek yapacağınız bir tekne gezintisi esnasında göreceğiniz turuncu yelkenlerini açmış “jonk”lar, günlük hayatlarını yaşayan balıkcılar veya gezeceğiniz sarkıtlarla dolu mağaralar unutulmaz anılarınız arasında yerini alacaktır…

Hanoi – Geleneksel Kukla Gösterisi

Hanoi’nin güneyinde, günübirliğine gidebileceğiniz Hoa Lu, X.cu yy.da Vietnam’ın başkentiydi. Burada bir çok pagoda ve eski kraliyet sarayının kalıntlları üzerinde yükselen Bich Dong Tapınağını görebilirsiniz. Ama en ilginci, nehirde Tam Coc mağaralarına kadar “sampan”larla yapacağınız gezinti olacaktır. “Sampan” genelde kadınların ayaklarıyla kürek çekerek kullandıkları ufak kayıklardır. Gezi esnasında etrafınızda bu kayıklarla dolaşarak size kendi yaptıkları güzel el işleme satmaya çalışırlar. Tepeciklerle çevrili nehir, olağan üstü güzel bir dekorun içinden ve zaman zaman dağların altında oyduğu tünellerden geçerek mağaralara doğru akar.

Ülkenin kuzeyinde, Hanoi’den oldukça uzak Çin sınırındaki ilginç ve güzel Lao Cai bölgesi, ve en az iki günlük bir program gerektiğinden az ziyaret edilmektedir. Victoria Express treniyle bir gece yolculuğundan sonra, Vietnam’ın en yüksek dağı (3147 mt.) Fan Si Pan’nin eteklerinede, Muong Hoa ırmağının kıyısındaki Sapa kentine varılır. Çoğuna asma bambu köprülerele ulaşılan Hmong , Muong, Dzao, Thai, Tay, Dzai, Xapho gibi çevre köylerinde yaşayan etnik gruplar, bölge pazarının olduğu günlerde Sapa’ya gelirler. Bölgenin manzaraları ve insanları özellikle fotograf çekmekten zevk alanlar için bir ziyafet gibidir.

Kuzey Vietnam – Halong Körfezi

Buradan sonra, uçakla, ülkenin ortasındaki, Nguyen Sülalesinin 1802 ile 1945 yılları arasında başkent yaptığı Heu’ye hareket. Savaşta çok tahrip olmasına rağmen Hue yinede güzel ve mimari açıdan zengin bir şehir. Burada, Vietnamda ve özellikte Hue’de nelerin olduğunu daha iyi anlamak için bir parantez açmak lazım: Vietnamlıların Ho Chi Minh liderliğinde sömürgeciliğe karşı yaptıkları şavaş, 1954 yılında Fransızların ülkenin kuzey-batısındaki Dien Bien Phu’da yenilmeleriyle sonuçlanır. Cenevre anlaşmasına göre ülke 17.ci paralelden itibaren ikiye bölünür.

Kuzeyde komünist milliyetçiler Vietnam Demokratik Cumhuriyetini, güneydeki anti komünist Diem ise Güney Vietnam Cumhuriyetini kurarlar. 1955 de hileli seçimler ve hemen çekilen Fransızların yerine gelen Amerikalıların yardımıyla Diem, son imparator Bao Dai’yi saf dışı bırakır. Diem, aslında bütün ipleri elinde tutan, baldızı meşhur Madame Nhu’nun etkisi altındadır. Onun sayesinde, 1959 da ilk sivil ve askeri danışmanlar ülkeye gelirler… Olayların feci devamı bilinmekte! 17.ci paralelde bulunan Hue, 1968′ in ocak ve şubat aylarında Amerikalıların saldırılarına uğrar ve Amerikalıların saldırmaya cesaret edemiyeceklerini umarak, vietkongların (Mekong deltası ve saygon’a sızan komünist gerillalar) harekat merkezi haline getirdikleri kıraliyet sarayınının almış binasının kırkikisi bombardımanlarda yıkılır. Yinede sarayın kalan kısmı ve kale, Vietnam’da ki günümüze kadar kalan tek kıraliyet şehri kalıntıları olması açısından görülmeye değer. Nguyen sülalesi krallarının mezarlarını inşa ettirdikleri kıyıları eskiden kokulu çiçeklerle kaplı olan “Parfüm Nehri”nde, bir “Sampan” gezisi yaparak Thien Mu (meşhur bayan pagodası) pagodası görülebilir.

Kuzey Vietnam – Halong Körfezi

Kuzeyle güney arasındaki iklim sınırı olan “Bulutla Geçidi”nden geçerek, Cham kültüründen kalan en güzel eserlerin sergilendiği müzenin bulunduğu Danang şehrine gelinir. Hue’den güneydeki Vung Tau’ya kadar uzanan Champa Kırallığı, Çin egemenliğine boyun eğmemiş fakat sonunda Khmer ve Viet saldırılarıyla yıkılmışdı. Bugün, Phan Thiet ve Phan Rang çevresinde kalan yüzbin civarındaki Cham hala geleneksel giysilerini giyip kendi dillerini konuşmaktadır. Danang’ın birkaç kilometre güneyinde, savaş sırasında Amerikalı askerlerin stres atmak için geldikleri meşhur Çin plajı bulunmakta.

Çevrenin en güzel şehri, şirin Hoi An’dır. Dünyanın her tarafından gelen gemiler buradan ipek, porselen, çay, kara biber ve dekorasyonda kullanılan lake alırlardı. Lakeden bahsederken, ülkede, özellikle etnik guruplara ait, dişleri lakeyle siyaha boyanmış birçok insan görmek mümkün. Bu onlara gülümserken çok özel bir ifade veriyor. Çoğu zaman muson yağmurları ve fırtınalardan dolayı burda uzun süre konaklamak mecburiyetinde kalan zengin yabancı tüccarlar, XV.ci yy.dan itibaran bölgeye yerleşerek muhteşem malikhaneler inşa ettirmişler. Hoi An, önce Portekizli ve sonrada, aralarında Vietnam alfebesinin yaratıcısı Rodoslu Alexandre’ında bulunduğu Cizvit misyonerlerin yerleştiği yerdir. Denizden uzakta, nehrin içinde bulunan liman zamanla kum dolmuş ve yerini Danang’a bırakmışdır. şehirde yürüyerek, çok özel mimari biçimleri olan evleri, sokakları, renkli dükkanları, mabetleri, pazar yerini, nehrin kıyılarını ve 1593 de inşa edilmiş olan Japon köprüsünü görmek mümkün.

Kuzey Vietnam – Halong Körfezi

Danang’dan uçakla, isminin Saygon olduğu dönemdeki geçmişiyle meşhur Ho Chi Minh’e hareket. 1789 da Prens Nguyen, ülkenin güneyindeki asi Tay Son’lardan kurtulmak için Fransızlardan yardım ister. Bundan sonra, Prens ülkeye Vietnam ismini verir ve kendide Gia Long adını alarak tahta çıkar. Fransızların anlatımına göreyse olay şöyle gelişir (tabiki buna, doğuya açılma politikası ve isteğinide ilave etmek gerekir): misyonerlerin kovulmasını önlemek için III. Napolyon, bir ordu gönderir ve şubat 1859 da Saygon kalesini alırlar. 1862 haziranında da başkent bir Fransız kolonisi olur. Fransızlar büyük bir inşaat faaliyetine başlarlar ve bataklıkların arasında bir sivrisinek yuvası olan şehre binlerce ağaç dikerler. Şehir böylece ufak bir Paris olur ve 1975′ e kadar doğunun incisi diye anılır. Bu dönemden, metalik kısımları Gustave Eiffel tarafından yapılan merkez postahanesini, şehir tiyatrosunu, katedrali ve birçok villayı görmek mümkün. 1962 de Amerikalılar Güney Vietnam’ı komünist saldırılarından korumak üzere Fransızların yerini alır ve Saygon, bölgedeki Amerikan ordusunun merkezi haline gelir. şehrin nüfusu aşırı artarak barlar, kumarhaneler açılır ve şehir kanunsuz işlerinde merkezi olur. Bu dönemde eski sömürge valisinin sarayı, başkanlık sarayı olarak kullanılmaktaydı. 1963 de bombalandı ve yeniden yapıldı. 30 nisan 1975 de Kuzey Vietnam ordusunun tankları tarafından alınması komünist kuzeyin zaferi ve savaşın da sonu oldu. ısmi “Birleşme sarayı” olarak değiştirildi ve kuzeyle güneyin birleşmesinin sembolü olarak müzeye çevrildi. Yine eski bir kolonyal dönem sarayında bulunan savaş müzesi ise Vietnam savaşını anlatan birçok resim ve doküman sergilemekte.

Kuzey Vietnam – Hoa Lu

Louis Pasteur kuduz aşısını, Albert Calmette tüberküloz aşısını, Alexandre Yersin ise cüzzam basilini buldukları için Vietnam devleti tarafından insanlığa faydalı kişiler olarak görülmekte. Bu nedenle Fransız isimleri taşıyan sokakların isimleri Vietnam isimleriyle değiştirilmiş olmasına rağmen Duong Pasteur, Duong Calmette ve Duong Yersin olduğu gibi korunmuş.

Ho Chi Minh’de ilginç geziler yapılabilir. Belediye binasından nehre kadar uzanan, şehrin ana caddesi Nguyen Huê üzerinde, içlerinde savaş zamanında genç ve bekar Amerikalı askerlerin buluşma yeri olan ve şehrin hareketli mahallelerini seyredebileceğiniz güzel bir terası ve ilginç retro görünümüyle Rex Oteli ve daha bir çok otel vardır.
şehrin bir başka ilginç köşeside, çok renkli ve hareketli Binh Tay pazarıyla ünlü Cholon Çin mahallesidir. Bu mahalle XVIII.ci yy.ın sonlarına doğru, Ming hanedanı yıkılınca buraya göç eden Çinliler tarafından kurulmuş ve hızla Saygon’un ve Güney Vietnam ticaretinin hareketli merkezi haline gelmişdir. Bir çok tütsü çubuğu veya spiralinin devamlı yandığı gizemli Thien Hau mabeti bu mahallededir. şehirde bir çok rahiplerle dolu budist pagoda görmek mümkün. Ancak taoist ve budist karışımı büyük ve renkli heykellerin olduğu “Yeşim ımparator Pagod”u en ilginci. Giac Lam ve Giac Vien pagodaları şehrin en eskileri.

Amerikayla şavaşın Vietnamlılar üzerindeki etkisini anlayabilmek için, Ho Chi Minh’in 35 km. Kuze-batısındaki Cu-Chi’ye giderek, Amerikalıların savaşı kaybetmelerindeki en önemli nedenlerden biri olan meşhur tünelleri görmek gerekir. Vietnamlıların 1950 lerde kazmaya başladıkları ve Vietkong’ların büyüttüğü tüneller, birçok katlı yeraltı şehirleri oluşturmuş. Amerikalılar bu 200 km. uzunluğundaki tünelleri çökertebilmek için bir çok operasyon yapmış, ormanları kazımış, köyleri boşaltmış, araziyi benzin ve napalmlerle yakmış ama bir türlü sonuca ulaşamışlar. B52 leri kullanmaya karar verdiklerinde ise iş zaten çoktan alehlerine olarak bitmişdi.

Kuzey Vietnam – Hoa Lu

Vietnam’ın pirinç ambarı Mekong Deltasına doğru giderken, çeltikleri, pirinç yufkası ve kâğıdı yapan fırın ve iş yerlerini, damıtım atölyelerini görmek mümkün. Vinh Trang pagodasının ve rahipler okulunun bulunduğu deltanın büyük limanı My Tho’dan ufak teknelerle hareketle, çevre köylerde günlük hayatı, yüzen pazar yerlerini ve nehirle deniz arasında oluşmuş adacıkları görmek mümkün. Bunlardan biri olan Thoi Son’da kanallar arasında “Sampan”larla gezerek harika tropikal bahçeleri görüp egzotik meyvaların tadına bakabilirsiniz.

Vietnam gezimizi bitirirken, güneyde gördüğümüz ve renkli Tay Ninh mabedinin merkezi olduğu ilginç kaodisim dininden bahsetmeden geçmemek lazım. Bu din 1920 yılında, kendisine çok açık bir insan gözü şeklinde görünen Cao Dai adlı bir ruhla sağladığı irtibat üzerine aydınlanan Ngo Van Chieu tarafından ortaya atılmıştır. Buda, Konfüçyüs, Lao Tseu, Hz. ısa, Hz. Muhammet ve birçok ruh, aziz ve Victor Hugo, Descartes, Pasteur, Shakespeare ve Lenin gibi tanınmış edebiyatçı, bilim adamı ve politikacının anıldığı din, bilinen tüm dinlerden kendine göre en iyileri alan bir düşünce yapısı üzerinde kurulmuştur.

 

Leave a Comment